INSTAL OKNA

Jak to z tymi współczynnikami okien jest ? Dawno dawno temu, stolarka okienna była prostą, mało skomplikowaną branżą. W dzisiejszych czasach, mamy tak wielkie możliwości  wyboru, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Kiedyś okno bylo oknem, nikt nie zakrzątał sobie głowy współczynnikami przenikalności. Nikt nawet nie widział że takie coś istnieje.  Najpierw odpowiedzmy sobie na bardzo ważne pytanie. Czy nasz dom/blok, posiadają dobrą izolację cieplną ? Jeśli nie, to uważam że nie warto wydawać dużo większych pieniędzy na okna z niskim współczynnikiem przenikalności. Bo co z tego, że będziemy mieli niski współczynnik okien, skoro dachem/ścianami zewnętrznymi , albo przez sąsiada który nie grzeje mieszkania, będzie nam uciekać ciepło? Mieszkając w domu, mamy większe możliwości aby zredukować ucieczkę ciepła, niż w bloku. 

Współczynnik Szyb

03 maja 2020
Okna sosnowiec okna dąbrowa górnicza okna pcv sosnowiec okna pcv dąbrowa górnicza wymiana okien dąbrowa górnicza wymiana okien sosnowiec
Okna sosnowiec okna dąbrowa górnicza okna pcv sosnowiec okna pcv dąbrowa górnicza wymiana okien dąbrowa górnicza wymiana okien sosnowiec

Współczynnik Ug [W/(m2·K)], jest odpowiedzialny za ukazanie nam właściwości izolacyjnych szyby. Im niższy wskaźnik , tym lepsze właściwości termoizolacyjne. Wylicza się go na podstawie zysków i strat przez przeszklenie, które spowodowane jest różnicą poiędzy temperaturami na zewnątrz i wewnątrz.  Ug pokazuje nam tylko współczynnik przenikalności tafli szkła, a nie całego okna. 

 

Współczynnik Lt [%],ukazuje nam przepuszczalność światła. Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy w ramach oszczędności używają gorszych jakościowo tafli szkła, oraz gazów szlachetnych, przez co współczynnik Lt, jest niższy. Tafla szkła będzie wtedy delikatnie brązowawa. przez co współczynnik jest niższy. Im wyższy współczynnik, tym okno więcej światła przepuszcza do środka. Dzięki czemu, mniej musimy używać światła sztucznego do oświetlenia naszego pomieszczenia. 

współczynnik SF lub Solar Factor g, pokazuje nam przepuszczalność promieniowania słonecznego, padającego pod kątek około 90%.  Im wyższy współczynnik, tym mniej promieni słonecznych przechodzi, do naszego mieszkania.